Zpět nahoru: [ seznam her ].

Karetní hry


německo španělsko francie švýcarsko

Charakteristika

Počet hráčů: 1 a více

 Karty a karetní hry nás v Evropě doprovází již více jak 600 let. Hned od začátku si vydobyly velkou popularitu a stali se součástí společenského života všech sociálních vrstev.


Pravidla

Přehled podle typu

Klasické hazardní hry

  V této skupině hazardních her, vyhrávají hráči vklad díky hodnotnějšímu karetnímu listu. Tyto hry postrádají sehrávku. V případě, že hráč obdrží karty, které se mu nehodí, má ve většině her možnost vyměnit alespoň část z nich.
 

Přebíjecí hry

  Hry ve kterých hráči odkládají do kola karty tak, že přebíjejí předchozí karty vynesením vyšší karty stejné barvy případně kartou trumfovou. Kdo nemůže přebíjet, musí stát, brát určitý počet nebo dokonce všechny vynesené karty.  Cílem bývá zbavit se nejrychleji všech karet(nebo je naopak získat:-)
 

Přikládací hry

 Cílem hráčů je zbavit se co nejdříve karet tím, že je přikládají ke kartám na stůl již odloženým na základě shody barvy, hodnoty, nebo tak aby společně tvořily sekvenci.
 

Pasiáns

 Když se řekne pasiáns, vybaví se většině z nás ty karetní hry , při nichž nepotřebujeme spoluhráče. To však není úplně přesné, neboť přestože většina těchto her je pro jednoho hráče určena, najdou se i hry pro více hráčů.  Slovo patience pochází z francouzštiny a označuje hry, určené pro trpělivé(ho) hráče :-), zatímco hry pro jednoho hráče jsou označovány jako solitéry.
 

Přikládací vykládací hry

 No a tady je to skoro stejné, jako u skupiny přikládacích her. Jen to přikládání není tak volné, neboť je nutné vykládat určité karetní kombinace.
 

Ruletové hry

  Tyto hazardní hry jsou založeny na stejném principu jako ruleta. Jen zde nesázím na čísla, ale kupodivu na karty, že:-).
 

Rybářské hry

 Tento druh karertních her je nejvíce rozšířen v jihovýchodní Asii, jinde si příliš velkou oblibu nezískal.  Pro tuto skupinu je charakteristické, že hráči berou karty ze stolu na základě jejich bodové (nebo jiné) shody s kartou, kterou hrají. Cílem je získat co nejvíce, případně určité karty, nebo též bodovat za konkrétní karetní kombinace.
 

Sčítací hry

 Hráči dokola vykládají a při tom sčítají bodové hodnoty vyložených karet. Překročení nebo dosažení určité bodové hranice se ohodnotí body (ať už kladně, či záporně).
 

Vykládací hry s výměnou

 Jedná se o dětské hry, které jsou založené na výměně karet mezi hráči a jejichž cílem je získat všechny karty stejné barvy či hodnoty.
 

Zdvihové hry

 Hry ve kterých hráči vynesou dokola po jedné kartě. Vynesené karty bere podle určitého pravidla jeden hráč, který vynáší první kartu do dalšího zdvihu. Cílem je uhrát co nejvíce, případně určitý počet zdvihů, získat ve zdvizích konkrétní karty, nebo získat konkrétní zdvih konkrétní kartou atp. Jedná se o nejrozšířenější skupinu karetních her.
 

Pravidla

Přehled podle abecedy

0-9

A Alager, Amerika, Autobus

B Baccarat, Bakerův solitér, Barvička, Blackjack, Blüchern, Boží požehnání, Boston, Bridž

C Cikán, Cikáníš Cop, Cribbage, Cviček, Cvik, Černý Petr, Červená a černá, Český krejčí, Čtvercovka

D Dvojitá hlava, Dvojitý skok, Doppelkopf

E Écarté

F Farao, Faraon, Ferbl

G Gaigel, Gottes

H Harfa, Hra Marie Antoinetty, Hromádky, Hundert, Hvězda

I

J Jass, Jedenadvacet, Jedenáct a půl

K Kamerunský skat , Kanasta, Kaufcvik, Kolovrat, Komando, Královská, Kvarteto

L Labetspiel, Landsknecht, L´hombre

M Mau-mau, Mariage, Mariáš, Maršál, Michigan, Mlýn, Monte Carlo, Mouscheln, Mögeln, Mrtvý

N Nap, Napoleón, Napoleónova hra, Newmarket

O Oh Hell, Oko, Onze et demi, Ospalec, Ovčí hlava lužicko-srbská

P Pexeso, Piket, Piquet, Plátýnko, Poker, Pony Preferans, Prší, Pyramida

R Resto, Rouge et Noir, Rummy, Rychlík

S Schnapsen, Seřaďovací nádraží, Sizette, Skládaný žolík, Slezská loterie, Souboje, Sólo, Stará pana, Stortok, Stovka, Symbolická, Šestašedesát, Šibřiňky, Švindl

T Taroky, Tisíc a jedna, Trente et quarante,

U

V Válečná, Velký los, Vějíř, Vingt et un, Vojta

W Whist

X

Y

Z Zwickenspiel


Odkazy na další stránky o karetních hrách


Pro Klub deskových her Paluba vytvořil Matěj Baťha, Dědek.
Obsah webových stránek je chráněn autorskými právy. Jeho reprodukce za komerčními účely je zakázána.
The contents of these web pages is copyrighted. Any reproduction for commercial use is prohibited.

[PALUBA]