Zpět nahoru: [ seznam her ].

Vrhcáby

neboli Backgammon (čti begemon)

Vrhcáby neboli Backgammon je hra u nás velmi oblíbená ve středověku a přichází do obliby i dnes. Nejde o hru v kostky, jak se mnozí mylně domnívají, ale o hru na zvláštním plánu s 24 klínovými poli, po kterém se pohybujete kameny podle toho, co vám padne na dvou kostkách - možná proto ta záměna s hrou v kostky... . Náhoda hraje menší roli než se zdá. Kdo si ze školy pamatuje něco z pravděpodobnosti, má výhodu. Hra zaujme všechny generace.

Charakteristika

Počet hráčů: 2. Doporučený věk: alespoň 6 let. Délka hry: 1 partie 10 až 30 minut, celá hra asi 2 hodiny.

Vrhcáby jsou závodivá hra, v níž náhoda sice hraje podstatnou roli, ale zkušenost je neméně důležitá. Každý hráč má kameny své barvy, které se za pomoci kostek snaží dopravit do cíle.

Vrhcáby neboli backgammon je prastará hra, známá v evropském kulturním prostoru už od starověku. Dnes je poměrně rozšířen názor, že název Vrhcáby označuje hru s několika kostkami bez hracího plánu. Proto zdůrazněme předem, že tato stránka se zabývá pouze vrhcáby-backgammonem.

fotografie

Odkazy

Vrhcábová stránka Tomáše Hubálka

Chcete-li si zahrát po internetu, můžete tak učinit pomocí First Internet Backgammon Serveru, k němuž se lze připojit telnetem (telnet fibs.com:4321) nebo pomocí grafického programu (klienta) FIBS/W, který si můžete stáhnout i přímo od nás. Chcete-li si zahrát proti počítači, nebo vůbec to někam ve vrhcábech dotáhnout, pak je naprostou nezbytností Jelly Fish, v současnoti nejlepší umělý hráč Vrhcábů. I toho si lze stáhnout přímo od nás.


Vytvořil tým Klubu deskových her Paluba.
Obsah webových stránek je chráněn autorskými právy. Jeho reprodukce za komerčními účely je zakázána.
The contents of these web pages is copyrighted. Any reproduction for commercial use is prohibited.

[PALUBA]