(čti top kvark)
Abstraktní strategická hra. Pro 2 hráče od 8 let.
Autor: Jacky Bonnet
Vydavatel: Abalone SA, Champlan, Francie, 1994.
· 7 bílých kuliček, 7 černých kuliček
· 1 malá černá kulička jako ukazatel kola
· Hrací deska s 65 jamkami (k rozložení jamek by byl potřeba obrázek). Na dvou protilehlých okrajích desky jsou dva podlouhlé žlábky na zajaté koule. Z boku je řada 6 malých jamek na kuličku ukazující kolo. Obyčejné jamky (celkem 50) jsou ve tvaru kapky (na jednom konci kulaté, na druhém špičaté). Tzv. strategické jamky (celkem 15) jsou špičaté na dvou koncích.
Cílem hry je zajmout protivníkovy koule. Když jste na tahu, musíte pohybovat svými koulemi na desce. Když některou svou koulí narazíte do soupeřovy koule, zajali jste ji.
Vítězem je ten, kdo dříve zajme 3 koule, nejméně ale o 2 více než jeho protivník. Možných je 6 skóre: 3-0, 3-1, 4-2, 5-3, 6-4. Pokud oba hráči zajali po 5 koulích, hra končí remízou. Kromě toho hráč prohraje, když už nemůže pohnout žádnou svou koulí (když jsou všechny zablokovány, viz níže).
Hráči si vylosují, kdo bude hrát s černými a kdo s bílými koulemi.
Počáteční postavení koulí na desce (bylo by vhodné naskenovat obrázek 2 v originálních pravidlech). Hráč má své koule rozestavené více méně v přední řadě hned za žlábkem na zajaté kameny. Rohové jamky jsou prázdné, místo nich jsou koule v první další jamce bočních okrajů (celkem 2 koule). Ostatní jamky v přední řadě, které nejsou strategické, a jsou orientované rovnoběžně se žlábkem na zajaté koule, jsou obsazené (4 koule). Poslední, sedmá koule, je umístěna v prostřední svislé řadě opět o jednu jamku dál (tj. hned za strategickou jamkou, která je v přední řadě).
Pohyb koulí: koule může opustit jamku jen ve směru zašpičatění. Kapkovité jamky tedy jen jedním směrem, strategické jamky dvěma směry.
První kolo: bílý táhne jednou bílou koulí do sousední jamky; černý táhne jednou svou koulí do sousední jamky; černý táhne kuličkou ukazující kolo o jednu jamku dál, čímž začne 2. kolo.
Černý a bílý mohou v jednom tahu pohnout jen jednou koulí.
Každá koule se musí pohnout právě o 1, 2, 3, 4, 5 nebo 6 jamek daleko, podle počtu již odehraných kol. Například ve 3. kole musí bílý i černý pohnout svými koulemi každý o právě 3 jamky.
Na konci 6. kola se ukazatel kola vrátí na první jamku a začne nový cyklus (1 až 6).
Koule nikdy nesmí skočit přes jinou kouli. Koule, které se nemohou plně pohybovat, se považují za zablokované.
Protivníkova koule je zajatá, jestliže moje vlastní koule skončila svůj tah na její pozici (tj. přesně v jamce, ve které se protivníkova koule nachází).
Hráč se nemůže vzdát tahu. Pokud nemá kouli, kterou by pohnul o požadovaný počet polí, prohrál!
Hráč nesmí opakovat pohyby svého protivníka více než třikrát!