Othello je hra plná paradoxů

Nemáme vąak na mysli slavnou Shakespearovu divadelní hru, ale deskovou hru, která by se dala charakterizovat slovy: "Naučíte se ji za chvíli, zdokonalovat se můľete celý ľivot".

Pravidla Othella jsou velmi krátká (viz Zahrajte si…) a hra se zpočátku můľe zdát také jednoduchá.. Po prvních partiích to vypadá, ľe se jedná jen o to, kdo si vąimne, jak obrátit v kaľdém tahu co nejvíce soupeřových kamenů. Ale jen jedna hra proti zkuąenému hráči ukáľe, ľe zdání klame. Othello je podivuhodná hra, na první pohled byste řekli, ľe je nutno se snaľit mít co nejvíce kamenů své barvy, protoľe kdo jich má více na konci, ten vyhrává. To je vąak jen zdání - to, co je cílem na konci hry, nemusí být vľdy nejlepąí v jejím průběhu...

Othello se u nás zatím nedá koupit, ale je poměrně snadné ho vyrobit. Místo hrací desky 8×8 polí můľete pouľít ąachovnici. Hraje se s 64-mi kameny, které jsou z jedné strany bílé a z druhé černé. Můľete je vyrobit například z mincí, na jejichľ jednu stranu přilepíte papír, nebo je přetřete lakem. K počátečnímu zkouąení postačí i po jedné straně začerněné čtverečky z tvrdąího papíru.

Zahrajte si s námi Othello

Othello hrají dva hráči. Začíná černý a hráči se pravidelně střídají v tazích. Počáteční pozici tvoří čtyři kameny a je zobrazena na obrázku 1.

obrázek 1

Cílem hry je mít na konci partie více kamenů své barvy neľ protivník. Hra končí, kdyľ jsou vąechna pole othelieru zaplněna, nebo kdyľ oba hráči po sobě pasují.

Hráč na tahu musí poloľit svůj kámen (obrácený jeho barvou nahoru) na plán tak, aby spolu s jiným hráčovým kamenem, který uľ je na desce, obklíčily alespoň jeden soupeřův kámen. Tyto obklíčené kameny musí tvořit nepřeruąenou svislou, vodorovnou nebo ąikmou linii s dvěma kameny, které je obkličují na jejích koncích (viz obr. 2).

obrázek 2

Takto obklíčené kameny jsou otočeny, takľe po tahu mají barvu toho hráče, který je obklíčil. Na obrázku 2 jsou dva příklady platných tahů. Obklíčení můľe proběhnout i ve více směrech (viz obrázek 3). Pokud hráč nemůľe provést tah podle pravidel, řekne "pass" a hraje jeho soupeř.

obrázek 3 a 4

Kde si Othello zahrát

Pokud se vám hra líbí nebo máte zájem zúčastnit se Mistrovství v Othellu, které se koná 7.-8.11. v Barceloně, přijďte si zahrát do Klubu deskových her Paluba na parníku Tyrą kterékoli pondělí od 17:00 do 21:00 (vstupné 10 Kč), kde vás s hrou i strategií seznámí zkuąení hráči. Parník kotví u Palackého náměstí v Praze. Můľete se také obrátit na telefonní číslo (02)90047235, nebo napiąte na paluba@writeme.com.

Jakub Aragorn Těąínský

Obrázek 1: Počáteční pozici tvoří dva bílé a dva černé kameny.

Obrázek 2: Dva příklady platných tahů.

Obrázek 3: Obklíčení můľe proběhnout ve více směrech.

Obrázek 4: K obklíčení vľdy slouľí právě poloľený kámen a nějaký jiľ poloľený. V tomto příkladě nejsou dva zbylé bílé kameny otočeny, ačkoli se ocitly mezi dvěma černými kameny.